Jak Ominąć „First Link Counts” czyli Linkowanie na Wiele Anchor’ów z Jednej Podstrony.

Kiedy mamy do czynienia z pozycjonowaniem strony, której struktura wymusza na nas linkowanie pojedynczej podstrony na wiele anchorów – na przykład strony oparte o flash. Z pewnością będziemy do danej podstrony czy to strony głownej linkowali dużą liczbą anchorów.

Jeśli będziemy linkowali np. z jednego artykułu na precelku, własnym zapleczu, lub umieszczali linki we wpisach do katalogów, z pewnością chcielibysmy jak najbardziej wykorzystać wszystkie możliwości jakie daje nam opublikowanie naszej treści w danej strukturze.

Możliwa jest sytuacja, kiedy to będziemy linkowali np.: trzema anchorami do tego samego adresu URL z jednej podstrony. Może jeszcze o tym nie wiesz, ale w takim przypadku tylko pierwszy link zostanie zaliczony, a właściwie pierwszy napotkany anchor. Jeśli na danej podstronie pojawią się na przykład takie linki:

a) Link do strony fotograf.pl na anchor ” fotograf warszawa”

<a href="http://www.fotograf.pl">fotograf warszawa</a>

b) Link do strony fotograf.pl na anchor „fotograf”

<a href="http://www.fotograf.pl">fotograf</a>

c) Link do strony fotograf.pl na anchor „fotografia ślubna warszawa”

<a href="http://www.fotograf.pl">fotografia ślubna warszawa</a>

Zaliczony zostanie tylko link z podpunktu a. Tak właśnie działa zasada „First Link Counts” poparta wieloma testami zarówno polskich, jak i zagranicznych pozycjonerów.

Jeśli zatem chcemy z danej podstrony linkować na wiele anchorów do tego samego adresu URL, z pomocą mogą przyjść nam „kotwice”. Jest to jakby wewnętrzna sekcja danej podstrony, spotykana często przy dłuższych artykułach zawierających spis treści.

Link bez kotwicy wygląda następująco:

<a href="http://www.domena.pl/">anchor</a>

Przykład linku z kotwicą:

<a href="http://www.domena.pl/#kotwica">anchor</a>

Po stronie samej podstrony kotwica wygląda tak:

<a name="kotwica"/>

Kotwice na danej podstronie umieszczamy w miejscu, gdzie znajduje się fragment treści do której dana kotwica ma się odnosić.

Umieszczanie kotwicy na danej podstronie nie jest konieczne, aby ominąć zasadę first link counts, ale idealnie byłoby właśnie w ten sposób postąpić.

Poniżej przedstawiam linkowanie na bazie naszego przykładu z fotografią:

a) Link do strony fotograf.pl na anchor ” fotograf warszawa” ( jeden z linków może nie być zakotwiczony )

<a href="http://www.fotograf.pl">fotograf warszawa</a>

b) Link do strony fotograf.pl na anchor „fotograf”

<a href="http://www.fotograf.pl/#fotograf">fotograf</a>

c) Link do strony fotograf.pl na anchor „fotografia ślubna warszawa”

<a href="http://www.fotograf.pl/#fotografia_slubna_warszawa">fotografia ślubna warszawa</a>

Jeśli postąpimy właśnie w ten sposób, podstrona będzie indeksowana na podane wyżej wszystkie trzy anchory. Metoda ta jest bardzo przydatna i jeśli publikujemy dłuższe treści, dużo bardziej naturalnie wygląda jeśli odnosimy się do poszczególnych części danej witryny w danym artykule, wpisie.

  1. Super konkretny tip! Muszę przyznać że nigdzie wcześniej o tym nie słyszałem. Wiedziałem że G zlicza tylko 1szy anchor, ale nie wiedziałem że jest jakikolwiek sposób by to obejść. Dzięki i więcej takich artykułów poproszę ! 🙂

  2. Nie wiedziałem tego a trochę już w tej branży siedzę. Teraz html5 ma opcję kotwic #fotograf. Ostatnio widziałem coś takiego – przesuwane chyba menu na stronie extraseo czy jakoś tak. Strona przesuwała się w dół po najechaniu na menu a do adresu dodawał się tylko i wyłącznie #i podstrona.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *