Pozycjonowanie

Jak Ominąć „First Link Counts” czyli Linkowanie na Wiele Anchor’ów z Jednej Podstrony.

Kiedy mamy do czynienia z pozycjonowaniem strony, której struktura wymusza na nas linkowanie pojedynczej podstrony na wiele anchorów – na przykład strony oparte o flash. Z pewnością będziemy do danej podstrony czy to strony głownej linkowali dużą liczbą anchorów.

Jeśli będziemy linkowali np. z jednego artykułu na precelku, własnym zapleczu, lub umieszczali linki we wpisach do katalogów, z pewnością chcielibysmy jak najbardziej wykorzystać wszystkie możliwości jakie daje nam opublikowanie naszej treści w danej strukturze.

Możliwa jest sytuacja, kiedy to będziemy linkowali np.: trzema anchorami do tego samego adresu URL z jednej podstrony. Może jeszcze o tym nie wiesz, ale w takim przypadku tylko pierwszy link zostanie zaliczony, a właściwie pierwszy napotkany anchor. Jeśli na danej podstronie pojawią się na przykład takie linki:

a) Link do strony fotograf.pl na anchor ” fotograf warszawa”

b) Link do strony fotograf.pl na anchor „fotograf”

c) Link do strony fotograf.pl na anchor „fotografia ślubna warszawa”

Zaliczony zostanie tylko link z podpunktu a. Tak właśnie działa zasada „First Link Counts” poparta wieloma testami zarówno polskich, jak i zagranicznych pozycjonerów.

Jeśli zatem chcemy z danej podstrony linkować na wiele anchorów do tego samego adresu URL, z pomocą mogą przyjść nam „kotwice”. Jest to jakby wewnętrzna sekcja danej podstrony, spotykana często przy dłuższych artykułach zawierających spis treści.

Link bez kotwicy wygląda następująco:

Przykład linku z kotwicą:

Po stronie samej podstrony kotwica wygląda tak:

Kotwice na danej podstronie umieszczamy w miejscu, gdzie znajduje się fragment treści do której dana kotwica ma się odnosić.

Umieszczanie kotwicy na danej podstronie nie jest konieczne, aby ominąć zasadę first link counts, ale idealnie byłoby właśnie w ten sposób postąpić.

Poniżej przedstawiam linkowanie na bazie naszego przykładu z fotografią:

a) Link do strony fotograf.pl na anchor ” fotograf warszawa” ( jeden z linków może nie być zakotwiczony )

b) Link do strony fotograf.pl na anchor „fotograf”

c) Link do strony fotograf.pl na anchor „fotografia ślubna warszawa”

Jeśli postąpimy właśnie w ten sposób, podstrona będzie indeksowana na podane wyżej wszystkie trzy anchory. Metoda ta jest bardzo przydatna i jeśli publikujemy dłuższe treści, dużo bardziej naturalnie wygląda jeśli odnosimy się do poszczególnych części danej witryny w danym artykule, wpisie.

VN:F [1.9.22_1171]

Ocena wpisu:

Rating: 4.3/5 (11 votes cast)
Jak Ominąć "First Link Counts" czyli Linkowanie na Wiele Anchor'ów z Jednej Podstrony., 4.3 out of 5 based on 11 ratings

Wpis odnaleziono dzięki wyrażeniom:

 • Szymon mail
Może Polubisz Także
Przekierowanie 301 bez www na Domenę z www w .htaccess
Zmiany w Algorytmie Google – 25.04.2012
9 komentarzy
 • sty 22,2016 w 19:49

  przydatny artykuł

 • cze 30,2014 w 10:49

  Nie wiedziałem tego a trochę już w tej branży siedzę. Teraz html5 ma opcję kotwic #fotograf. Ostatnio widziałem coś takiego – przesuwane chyba menu na stronie extraseo czy jakoś tak. Strona przesuwała się w dół po najechaniu na menu a do adresu dodawał się tylko i wyłącznie #i podstrona.

 • wrz 14,2013 w 07:42

  Dokładnie – bardzo pomocna rzecz. Część ludzi z branży seo nawet o tym nie wie 🙂

 • lut 3,2013 w 16:43

  witam,
  Testowałem ten sposób ale już nie działa, google nie zlicza http://www.domena.pl/#kotwica
  pozdrawiam

 • gru 25,2012 w 22:02

  Szkoda, że nie poruszyłeś tematyki linków, gdy anchorem jest adres www strony, np. http://onet.pl

  Proszę o aktualizację ! 🙂

 • gru 21,2012 w 01:34

  Ciekawy sposób na rozwiązanie tego problemu. Do tej pory linkowałem w 1 tekście po prostu do kilku podstron a tu masz – proste obejście 🙂

 • adamski
  paź 14,2012 w 18:12

  a jak ominąć przekierowanie ????
  chcę wejść na stronę abercrombie.us lub abercrombie.com na którą wcześniej bez problemu wchodziłem

  teraz przekierowuje na adres eu.abercrombie.com

 • cze 3,2012 w 15:06

  Super konkretny tip! Muszę przyznać że nigdzie wcześniej o tym nie słyszałem. Wiedziałem że G zlicza tylko 1szy anchor, ale nie wiedziałem że jest jakikolwiek sposób by to obejść. Dzięki i więcej takich artykułów poproszę ! 🙂

  • cze 3,2012 w 16:05

   Poruszane wiele razy u wielu pozycjonerów 🙂 Jednak wiem, że nie każdy o tym wie 🙂 Zapisz się na listę blogową, najciekawsze rzeczy będe wysyłał na maila oraz takie, których na blogu nikt nie zobaczy.. 🙂

Zostaw Komentarz

Twój Komentarz*

Twoje Imię*
Twoja Strona