Kiedy mamy do czynienia z pozycjonowaniem strony, której struktura wymusza na nas linkowanie pojedynczej podstrony na wiele anchorów – na przykład strony oparte o flash. Z pewnością będziemy do danej podstrony czy to strony głownej linkowali dużą liczbą anchorów.
Jeśli będziemy linkowali np. z jednego artykułu na precelku, własnym zapleczu, lub umieszczali linki we wpisach do katalogów, z pewnością chcielibysmy jak najbardziej wykorzystać wszystkie możliwości jakie daje nam opublikowanie naszej treści w danej strukturze.
Możliwa jest sytuacja, kiedy to będziemy linkowali np.: trzema anchorami do tego samego adresu URL z jednej podstrony. Może jeszcze o tym nie wiesz, ale w takim przypadku tylko pierwszy link zostanie zaliczony, a właściwie pierwszy napotkany anchor. Jeśli na danej podstronie pojawią się na przykład takie linki:
a) Link do strony fotograf.pl na anchor ” fotograf warszawa”
<a href="http://www.fotograf.pl">fotograf warszawa</a>
b) Link do strony fotograf.pl na anchor „fotograf”
<a href="http://www.fotograf.pl">fotograf</a>
c) Link do strony fotograf.pl na anchor „fotografia ślubna warszawa”
<a href="http://www.fotograf.pl">fotografia ślubna warszawa</a>
Zaliczony zostanie tylko link z podpunktu a. Tak właśnie działa zasada „First Link Counts” poparta wieloma testami zarówno polskich, jak i zagranicznych pozycjonerów.
Jeśli zatem chcemy z danej podstrony linkować na wiele anchorów do tego samego adresu URL, z pomocą mogą przyjść nam „kotwice”. Jest to jakby wewnętrzna sekcja danej podstrony, spotykana często przy dłuższych artykułach zawierających spis treści.
Link bez kotwicy wygląda następująco:
<a href="http://www.domena.pl/">anchor</a>
Przykład linku z kotwicą:
<a href="http://www.domena.pl/#kotwica">anchor</a>
Po stronie samej podstrony kotwica wygląda tak:
<a name="kotwica"/>
Kotwice na danej podstronie umieszczamy w miejscu, gdzie znajduje się fragment treści do której dana kotwica ma się odnosić.
Umieszczanie kotwicy na danej podstronie nie jest konieczne, aby ominąć zasadę first link counts, ale idealnie byłoby właśnie w ten sposób postąpić.
Poniżej przedstawiam linkowanie na bazie naszego przykładu z fotografią:
a) Link do strony fotograf.pl na anchor ” fotograf warszawa” ( jeden z linków może nie być zakotwiczony )
<a href="http://www.fotograf.pl">fotograf warszawa</a>
b) Link do strony fotograf.pl na anchor „fotograf”
<a href="http://www.fotograf.pl/#fotograf">fotograf</a>
c) Link do strony fotograf.pl na anchor „fotografia ślubna warszawa”
<a href="http://www.fotograf.pl/#fotografia_slubna_warszawa">fotografia ślubna warszawa</a>
Jeśli postąpimy właśnie w ten sposób, podstrona będzie indeksowana na podane wyżej wszystkie trzy anchory. Metoda ta jest bardzo przydatna i jeśli publikujemy dłuższe treści, dużo bardziej naturalnie wygląda jeśli odnosimy się do poszczególnych części danej witryny w danym artykule, wpisie.
Super konkretny tip! Muszę przyznać że nigdzie wcześniej o tym nie słyszałem. Wiedziałem że G zlicza tylko 1szy anchor, ale nie wiedziałem że jest jakikolwiek sposób by to obejść. Dzięki i więcej takich artykułów poproszę ! 🙂
Poruszane wiele razy u wielu pozycjonerów 🙂 Jednak wiem, że nie każdy o tym wie 🙂 Zapisz się na listę blogową, najciekawsze rzeczy będe wysyłał na maila oraz takie, których na blogu nikt nie zobaczy.. 🙂
a jak ominąć przekierowanie ????
chcę wejść na stronę abercrombie.us lub abercrombie.com na którą wcześniej bez problemu wchodziłem
teraz przekierowuje na adres eu.abercrombie.com
Ciekawy sposób na rozwiązanie tego problemu. Do tej pory linkowałem w 1 tekście po prostu do kilku podstron a tu masz – proste obejście 🙂
Szkoda, że nie poruszyłeś tematyki linków, gdy anchorem jest adres www strony, np. http://onet.pl
Proszę o aktualizację ! 🙂
witam,
Testowałem ten sposób ale już nie działa, google nie zlicza http://www.domena.pl/#kotwica
pozdrawiam
Dokładnie – bardzo pomocna rzecz. Część ludzi z branży seo nawet o tym nie wie 🙂
Nie wiedziałem tego a trochę już w tej branży siedzę. Teraz html5 ma opcję kotwic #fotograf. Ostatnio widziałem coś takiego – przesuwane chyba menu na stronie extraseo czy jakoś tak. Strona przesuwała się w dół po najechaniu na menu a do adresu dodawał się tylko i wyłącznie #i podstrona.
przydatny artykuł
Czy ta zasada pierwszego linka dotyczy również linkowania wewnętrznego w obrębie jednej domeny?